Společná četba ve školní družince

Kolik knih přečteš za měsíc ? Na tuto otázku odpovědělo loni 29 % dětí, že žádnou. Hlavním důvodem pro nečtenářství je konstatování, že je čtení „ nebaví “. Silnou konkurencí jsou jiné aktivity – televize, internet Facebook a počítačové hry. Důležitým momentem pro rozvoj čtenářství je předčítání – zejména rodičů – když jsou děti malé. Ovšem 12% dětí uvedlo, že jim rodiče nikdy nepředčítali. Přitom čtení vnáší do života nové vnímání a obzvláště děti jsou schopné vytvářet si vlastní neskutečné světy, což má vliv na abstraktní myšlení.

Rozhodli jsme se podpořit ve školní družince zájem o čtenářství. Děti si mohou nosit z domu své oblíbené knížky, z nichž pravidelně předčítáme a pak malujeme ilustrace. Po určité době vybereme společně knížku, jež se jim líbila nejvíce, ke společné četbě.

Zároveň jsme se zapojili do celostátní výtvarné soutěže, kterou vyhlásila obecně prospěšná společnost Celé Česko čte dětem s názvem „ Co mám rád/a“. Kdo by se chtěl více dovědět o poslání a aktivitách této společnosti, popřípadě získat rady a informace týkající se podpory čtení u dětí, nalezne je na www.celeceskoctedetem.cz.

Lenka Nováková

Příspěvek byl publikován v rubrice Školní družina. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.