Badminton 2013 (jarní soutěž)

V pátek 26.4.2013. se na naší škole v tělocvičně konal první turnaj v badmintonu.

A co to ten badminton vlastně je? Badminton je individuální olympijský raketový sport. Při hře dva protivníci (respektive dvě dvojice) odpalují přes síť pomocí rakety opeřený míček a snaží se donutit protivníka k chybě. Chybou je zahrání míčku mimo vymezené území, nebo neodehraní protivníkem správně zahraného míčku. Na rozdíl od tenisu se zde míček neodráží od země a je hrán vždy přímo z voleje. Badminton je jeden z nejrychlejších raketových sportů. Hráč musí mít postřeh a výbornou kondici. Během jediného zápasu často naběhá až několik kilometrů. Rychlost smeče přesahuje i 300 km/h. Badminton se hraje s míčkem; kvalitnější jsou vyrobeny z pravého husího peří (na jeden je zapotřebí 16 brk), míčky s horšími letovými vlastnostmi, na druhou stranu ale s delší trvanlivostí jsou plastové. Každý míček má také svou danou hmotnost. Badminton patří mezi nejstarší sporty na světě – první doložené záznamy o tomto sportu pocházejí ze 7. století, kdy jej provozovali Číňané Na podobném principu odbíjení opeřeného míčku byla hrána hra i v Japonsku a Koreji. Mimo asijský kontinent byly badmintonu podobné hry provozovány i mezi Indiány Severní, Střední i Jižní Ameriky a dokonce i ve středověké Evropě, kde však byla časem tato hra zapomenuta. Dějiny moderního badmintonu se začaly psát hrou nazývanou jako poona, pojmenovanou podle indického města Puna, kde jej okolo roku 1850 „objevili“ britští vojáci. Ti hru přivezli do Anglie, kde o deset let později, v roce 1850 získala své současné jméno – badminton. V roce 1934 byla založena IBF (International Badminton Federation, Mezinárodní federace badmintonu), 24. září 2006 přejmenovaná na BWF (Badminton World Federation). Od roku 1992 byl badminton natrvalo přizván do rodiny olympijských sportů.

A jaké jsou vlastně pravidla této hry? Badminton se hraje na badmintonovém kurtu se sítí roztaženou mezi dvěma sloupky. Je možno hrát dvouhru i čtyřhru. U nás se hrála vždy jen dvouhra a to každý s každým v rámci kategorií: 1.ročník, 2.ročník, 3.ročník, 4.ročník, 5.ročník a odpoledne se pokračovalo v kategoriích: mládež a dospělí. Každá kategorie má svého vítěze a poraženého. Cílem hry je umístit míč přes síť badmintonovou raketou do pole tak, aby jej soupeř nezasáhl (nebo se dotkl soupeře či jeho oděvu). Chybou je tedy, pokud míč spadne do sítě nebo mimo pole soupeře. Míč, který dopadl na čáru, se hodnotí jako platný. Situace, kdy se míček dotkne sítě a skončí na straně soupeře, takzvané „prasátko“, je v badmintonu povolena (i při podání).

Každý hráč měl sadu podání tak, aby byl průběh hry plynulý. Za každou ztrátu získal protihráč bod. Mladší žáci hráli do 10 bodů, starší do 15,  mládež a dospělí do 20 bodů. Za každé vyhrané utkání získal hráč 3 body do celkového skóre. Pokud bylo celkové skóre shodné, došlo k rozstřelu hráčů se stejným skóre v každé kategorii tak, aby zůstali jen tři nejlepší hráči. Ostatní se řadili podle počtu výher. Odměněnu získali tři nejlepší z každé kategorie. Utkání byla náročná fyzicky a někdy i psychicky, ale všem se hra zalíbila a tak jsme se rozhodli pořádat také podzimní turnaj, o kterém budeme informovat.

A jak to vlastně dopadlo? Podívejte se na fotografie vítězů.

Za rozhodčí Mgr. Markéta Nováková

       

 

Komentáře nejsou povoleny.