V rámci projektu „Za hranice všedních dní“, registrační číslo ve formátu CZ.1.07/1.1.00/56.2305 jsme absolvovali další výjezd do zahraničí, tentokrát s 20 žáky naší školy.
Místo konání: Velká Británie, Londýn, Twin English Center London
Termín: 14. – 20. 11. 2015
Náš ŠVP má motivační název „Spolu to dokážeme“, a to se i zde potvrdilo. Dokázali jsme náročnou dlouhou cestu zvládnout dobře i se všemi úkoly a povinnostmi, i s vážnou situací v Evropě těsně před naším výjezdem.
V rámci jazykových dovedností klademe důraz na schopnost komunikace, správnou výslovnost a orientaci v běžných životních situacích – takže výjezd nabídl řadu možností, jak si tyto dovednosti ještě více osvojit a upevnit.
Hlavním přínosem byla skutečnost, že i tyto malé děti si vyzkoušely, že při snaze a překonání určitých překážek se lze v cizí zemi domluvit a že tato dovednost je pro nás všechny velmi důležitá. Samozřejmě nám i rodičům žáků bylo jasné, že se během tohoto pobytu žáci nenaučí výborně anglicky, ale brali jsme to všichni jako nezaměnitelnou zkušenost a úžasnou motivaci do naší další školní práce. Tímto byl účel výjezdu naprosto splněn a myslím si, že všichni zúčastnění si přivezli spoustu krásných, úsměvných a nezapomenutelných zážitků – počínaje dlouhým, ale příjemným a pohodlným cestováním, ubytováním v rodinách – nutnost přímé komunikace s rodilými mluvčími…, školou v jiném prostředí i návštěvou významných pamětihodností.
Žáci pracovali po dobu 3 dnů v rámci dopoledního vyučování ve dvou skupinách, které byly vytvořeny podle věku žáků. Výuka byla aktivní, učitelé se chovali bezprostředně, od první chvíle se jim podařilo děti zaujmout a vtáhnout do učení. Žákům se intenzívně věnovali. Při výuce se zabývali běžnými oblastmi našeho každodenního života, společnými i rozdílnými zvyky, tradicemi v Anglii a v České republice, dbali na nácvik správné výslovnosti. Žáky velmi brzy opustil počáteční ostych, snažili se komunikovat a aktivně zapojovat do připravených činností. Při výuce poslouchali pokyny učitele, tvořili, využívali zvukových nahrávek, her a dalších podnětů. Jednotlivé hodiny byly vedeny v příjemné a klidné atmosféře, děti se často smály. Mezi jednotlivými bloky byla přestávka pro občerstvení a odpočinek žáků. Výuka byla kvalitní, nápaditá. V závěru pobytu žáci dostali Certifikát o účasti v tomto výukovém programu.
Vzhledem k tomu, že jsme navštívili hlavní město Velké Británie, zaměřili jsme se na prohlídku takových míst, se kterými se žáci seznamují ve svých učebnicích a která jsou pro dané místo symbolická. Zde uvádíme několik hlavních míst, která jsme navštívili – návštěva středu centra – London Eye – projížďka, House of Parliament a Big Ben, okolí Buckingham palace, Trafalgar Square, Nationale Galerie, Science Museum, Natural History Museum, Sealife, Hampton Court, Greenwich – poledník.
V rámci projektu „Za hranice všedních dní“, s registračním číslem projektu CZ.1.07/1.1.00/56.2305, absolvovala paní ředitelka intenzivní jazykový kurz.
Místo konání: Malta (Maltská republika), Pembroke, AClass Academy of English
V termínu: 7. 9. – 18. 9. 2015
„Intenzivní kurz výuky angličtiny probíhal denně v dopoledních i odpoledních hodinách. Ve skupině studentů z různých zemí. Studenti absolvovali vstupní i závěrečný test, pohovor s ředitelkou školy, konverzovali ve dvojicích i skupinách.
Samotný kurz, ubytování v hostitelské rodině, setkávání s různými lidmi, angličtina jako jediný prostředek komunikace.……., to vše bylo velkým přínosem a přispělo ke zlepšení mých jazykových dovedností.
Pokud mohou učitelé cizího jazyka vycestovat do zahraničí z důvodu zlepšení svých jazykových dovedností, ale také poznání prostředí, zvyků, tradic a kultury dané země, jsou to pro něj zkušenosti a zážitky, které významnou měrou ovlivňují jeho přístup k výuce jazyka, úroveň výuky i celkovou profesionalitu.
Mgr. Jarmila Machalíčková
V rámci téhož projektu „Za hranice všedních dní“, registrační číslo projektu ve formátu CZ.1.07/1.100/56.2305, se dvě kantorky naší školy zúčastnily zahraniční stáže.
Místo konání: Malta (Maltská republika), Pembroke, AClass Academy of English
Termín: 25. 10. – 31. 10. 2015
„Stáž byla zaměřena na seznámení se se školským systémem v Maltské republice, konkrétně na pozorování výuky předmětů, které jsou vyučovány v prvním ročníku (M – matematika, MAL – maltský jazyk, AJ – anglický jazyk, SC – věda, PE – tělesná výchova, Art – výtvarná výchova). Ve třech námi navštívených prvních třídách se počet pětiletých dětí pohyboval v rozmezí 23 – 26 žáků různých národností (Malta, Itálie, Anglie, Francie).
Třídy byly velmi dobře materiálně vybaveny, učitelka měla k dispozici množství názorných pomůcek (flashcards) a rovněž 1 – 2 asistentky v každé vyučovací hodině, které jí byly nápomocny např. při rozdávání sešitů, při přípravě pomůcek do vyučování nebo zajišťování dohledu nad žáky během přestávek. Žák s Downovým syndromem měl svou osobní asistentku k dispozici po celý den.
Po dopoledním stínování jsme se účastnily studia anglického jazyka zaměřeného na zdokonalení našich jazykových kompetencí. Stáž pro nás byla velmi přínosná nejen z pohledu seznámení se se školským systémem na Maltě, ale také z pohledu zdokonalení se v cizím jazyce a poznání cizí kultury včetně každodenního života místních obyvatel. „
Mgr. Lenka Oroszová, Mgr. Ivana Grácová